KADINCA DÜNYAM
[/url]

Bebekler neden ağlar?

Aşağa gitmek

Bebekler neden ağlar?

Mesaj tarafından MeLiKe Bir C.tesi Ocak 08, 2011 4:00 pm


Kendi başlarına hiçbir şey yapamayan bebekler yiyecek, sıcaklık, rahatlık gibi tüm gereksinimlerini ağlayarak belirtirler. Yeni anne babalar da zamanla bebeğin neden ağladığını kestirmeye başlarlar. Aç mı, susadı mı, sıkıldı mı, kucaklanmak mı istiyor? Hepsi için farklı bir ağlama tarzı olduğunu algılarlar.

Bebek büyüdükçe göz teması, ses çıkarma, gülümseme ile kendini ifade etmeye ve daha az ağlamaya başlar. Eğer zor sakinleştirilen bir bebeğiniz varsa, sık görülen ağlama nedenlerini düşünüp sorunu çözmeye çalışmalısınız. Böylece bebeğinizin ihtiyaçlarını karşıladığınızdan emin olabilirsiniz.

Bebekler baş yukarı tutulup yumuşak bir tonda konuşulunca sakinleşir. Annesinin sesini duyunca ve yüzünü görünce ses çıkarmaya başlar.

Pek çok bebek masajdan, sarılıp okşanmaktan ve öpülmekten hoşlanır.

Ağlamak bir iletişimdir. Tamamen sağlıklı bebekler günde 1-3 saat ağlar.

Pek çok bebek masajdan, sarılıp okşanmaktan ve öpülmekten hoşlanır.

Aslında ne istiyor?
Acıktım!
En sık ağlama nedenidir. Bebeğinizin yaşı büyüdükçe diğer nedenler de önem kazanmaya başlar

Daha rahat olmak istiyorum!
Giysileri ya da bezleri çok sıkı veya altları kirli iken bebekler ağlarlar. Bazı bebekler altları kirli de olsa aldırmazken bazılarının derileri daha çabuk rahatsız olur ve temizlenmek isterler.

Üşüdüm veya çok sıcakladım!
Bebekleri fazla sıcak tutacak şekilde sarmak veya yetersiz giydirmek rahatsız olmalarına yol açar.r.r.r.

Kucak istiyorum!
Bazı bebekler kucakta olmaya özellikle ihtiyaç duyarlar. Bebeklerin buna alışmasını istemeseniz bile ilk aylarda rahatlatmak için bebeği kucağa almanız uygundur. Çok fazla kucak isteyen bebeklerde elleriniz boşta kalacak şekilde kullanabileceğiniz askılı bir taşıyıcı (kanguru) yararlı olabilir.

Yoruldum, uykum geldi!
Aşırı uyarılma, kalabalık ziyaretçiler, aşırı ışık ve gürültü bebeği yorabilir.

Hastayım, beni iyileştirecek bir şeyler yapın!
Her şeyi yaptığınız halde hala ağlıyorsa, bir ağrısı veya hastalığı olabilir. Keza normalin dışında aşırı sakinlik de bebeğin hastalığının bir işareti olabilir. Hasta bebeğin ağlaması bebeğin önceki ağlamalarından farklı ve daha yüksek tonludur. Sizin bebeğinizi sizden daha iyi kimse tanımaz. Bu nedenle en iyi yaklaşım sizden gelecektir. Bir şeylerin hatalı olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzu arayınız. Ağlarken nefes alma zorluğu varsa, kusma, ishal veya kabızlık veya onu rahatsız ettiğini düşündüğünüz herhangi bir durumda mutlaka doktorunuzu arayınız.

Bir şey istiyorum ama ne olduğunu ben de bilmiyorum!
Bazen bebeğinizin niye ağladığını kestiremezsiniz. Bu mutsuzluk ağlaması birkaç dakika bazen birkaç saat sürebilir.

Gaz sancım var!
Beslendikten sonra bebeğin gazı çıkarılmalıdır. Emme esnasında bebekler bir miktarda hava yutarlar. Ayrıca midede sindirim sırasında doğal olarak gaz oluşur. Beslenmeden sonra bunun çıkarılması gerekir. Bunun için bebek yüzü yana ve dışarı gelecek şekilde annenin göğsüne karın üstü yatırılmalı ve sırtına hafif el vuruşları ile çıkarılmaya çalışılmalıdır.

Sallamak İşe Yarar mı?
Pek çok bebek hafifçe sallanmaya bayılır. Kucakta bebekle yürümek veya sallanan sandalyede oturmak rahatlatıcı olabilir. Bazıları da arabada gitmek gibi daha hızlı hareketlerden hoşlanabilirler.

Bir Ritim Bulun!
Bazı bebekler belli ses ve ritimlerle sakinleşirler. Ninni dinlemek, çamaşır makinesi sesi gibi sürekli aynı ritimde devam bir sesi dinlemek rahatlatabilir.

Kolik Ağlaması
Kolik yeni doğan bağırsağının henüz tam olgunlaşmamış olmasından kaynaklanır ve genellikle 2-4 haftada başlar ve 3 ayda, nadiren 6-9 ayda azalıp geçer. Bebek ayaklarını karnına çeker veya uzatır, yüzü kızarır, karın gergin, hassastır. Kolik yanı gaz sancısında pek fazla bir tedavi yöntemi yoktur. Karna sıcak havlu koyun. Ayaklarını sıcak tutun.

Kaynak: Benissimo
avatar
MeLiKe
ADMİN
ADMİN

Mesaj Sayısı : 73
Kayıt tarihi : 07/01/11
Yaş : 36

http://kadincadunyam.benimforum.org

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz